Metagame og topp åtte-decklister fra Open #6 – Modern

Sesongens sjette og siste Open-turnering ble spilt søndag 6. mai. Her finner du metagamet, resultatene og decklistene fra sluttspillet.

Metagame

42 spillere møtte opp på Escape med til sammen 28 ulike erketyper. For Oslo-metaen var det en rimelig vanlig fordeling mellom strategiene, med to femtedeler aggro, en femtedel kontroll og en femtedel kombo. De mest spilte erketypene var Burn, Esper Control, Hollow One og Jund med tre kopier hver.

Alle erketyper

Erketype Antall
Esper Control 3
Hollow One 3
Jund 3
R/x Burn 3
5-Color Humans 2
Affinity 2
Amulet Titan 2
Bogles 2
Mardu Pyromancer 2
Titan Shift 2
4-Color Zoo 1
B/W Tokens 1
Colorless Eldrazi 1
Death & Taxes 1
Devoted Company 1
Eldrazi Tron 1
Grixis Control 1
Grixis Death’s Shadow 1
Krark-Clan Ironworks Combo 1
Merfolk 1
Nine Lives 1
Ponza 1
U/B Control 1
U/B Mill 1
U/G Infect 1
U/R Gifts Storm 1
U/W Flash 1
U/W Spirits 1
TOTALT 42

Resultater etter seks runder

Etter seks runder swiss var det en «clean cut» på 13 eller flere match-poeng:

  1. Markus Sørensen (14p)
  2. Ada Wasala (14p)
  3. Erlend Olav Hegni (13p)
  4. Manuel Hlavinka (13p)
  5. Bernt Helland (13p)
  6. Erling André Hervik (13p)
  7. Alexander Abrosimov (13p)
  8. Martin Mauseth (13p)

Topp åtte

Topp åtte bestod av sju ulike erketyper: seks aggressive decker ved 5-Color Humans, Colorless Eldrazi, Death & Taxes og to kopier av Jund, og to kontroll-decker ved Mardu Pyromancer og Ponza.

I finalen møttes 1.-seed Markus Sørensen på Death & Taxes og 2.-seed Ada Wasala på Jund. Ada vant begge spill, og sikret seg dermed den siste vinnerplassen i vårens Invitational-turneringer. Vi gratulerer!

Topp åtte-decklister

Jund (Ada Wasala)

Lands (25)
Blackcleave Cliffs
Blood Crypt
Bloodstained Mire
Forest
Mountain
Overgrown Tomb
Raging Ravine
Stomping Ground
Swamp
Treetop Village
Verdant Catacombs

Creatures (15)
Bloodbraid Elf
Dark Confidant
Scavenging Ooze
Tarmogoyf

Other spells (20)
Abrupt Decay
Inquisition of Kozilek
Kolaghan’s Command
Lightning Bolt
Liliana of the Veil
Liliana, the Last Hope
Maelstrom Pulse
Terminate
Thoughtseize
Sideboard (15)
Ancient Grudge
Anger of the Gods
Collective Brutality
Fulminator Mage
Golgari Charm
Kitchen Finks
Liliana, the Last Hope
Nihil Spellbomb
Thoughtseize

 

Death & Taxes (Markus Sørensen)

Lands (23)
Eiganjo Castle
Field of Ruin
Ghost Quarter
Horizon Canopy
Plains
Shefet Dunes
Tectonic Edge

Creatures (28)
Aven Mindcensor
Blade Splicer
Flickerwisp
Leonin Arbiter
Restoration Angel
Serra Avenger
Thalia, Guardian of Thraben
Thraben Inspector
Weathered Wayfarer

Other spells (9)
Aether Vial
Honor of the Pure
Path to Exile
Sideboard (15)
Blessed Alliance
Burrenton Forge-Tender
Gideon, Ally of Zendikar
Grafdigger’s Cage
Pithing Needle
Rest in Peace
Stony Silence
Sunlance

 

Mardu Pyromancer (Erlend Olav Hegni)

Lands (20)
Blackcleave Cliffs
Blood Crypt
Bloodstained Mire
Marsh Flats
Mountain
Sacred Foundry
Swamp

Creatures (8)
Bedlam Reveler
Young Pyromancer

Other spells (32)
Blood Moon
Collective Brutality
Dreadbore
Faithless Looting
Fatal Push
Inquisition of Kozilek
Kolaghan’s Command
Lightning Bolt
Liliana of the Veil
Lingering Souls
Manamorphose
Terminate
Thoughtseize
Sideboard (15)
Anger of the Gods
Blood Moon
Collective Brutality
Engineered Explosives
Fulminator Mage
Hazoret the Fervent
Kambal, Consul of Allocation
Molten Rain
Nihil Spellbomb
Surgical Extraction
Wear // Tear

 

Colorless Eldrazi (Manuel Hlavinka)

Lands (23)
Blinkmoth Nexus
Eldrazi Temple
Gemstone Caverns
Ghost Quarter
Mutavault
Scavenger Grounds
Sea Gate Wreckage
Wastes

Creatures (24)
Eldrazi Mimic
Endless One
Eternal Scourge
Matter Reshaper
Reality Smasher
Simian Spirit Guide
Thought-Knot Seer

Other spells (13)
Chalice of the Void
Dismember
Serum Powder
Smuggler’s Copter
Sideboard (15)
Endbringer
Gut Shot
Ratchet Bomb
Relic of Progenitus
Sorcerous Spyglass
Spatial Contortion
Surgical Extraction
Warping Wail

 

Ponza (Alexander Abrosimov)

Lands (21)
Forest
Kessig Wolf Run
Misty Rainforest
Mountain
Stomping Ground
Windswept Heath
Wooded Foothills

Creatures (20)
Arbor Elf
Birds of Paradise
Bloodbraid Elf
Courser of Kruphix
Inferno Titan
Pia and Kiran Nalaar
Tireless Tracker

Other spells (19)
Blood Moon
Chandra, Torch of Defiance
Lightning Bolt
Molten Rain
Stone Rain
Utopia Sprawl
Sideboard (15)
Ancient Grudge
Anger of the Gods
Choke
Kitchen Finks
Obstinate Baloth
Shatterstorm
Thrun, the Last Troll

 

Affinity (Martin Mauseth)

Lands (17)
Blinkmoth Nexus
Darksteel Citadel
Glimmervoid
Inkmoth Nexus
Mountain
Spire of Industry

Creatures (28)
Arcbound Ravager
Etched Champion
Glint-Nest Crane
Master of Etherium
Memnite
Ornithopter
Signal Pest
Steel Overseer
Vault Skirge

Other spells (15)
Cranial Plating
Galvanic Blast
Mox Opal
Springleaf Drum
Welding Jar
Sideboard (15)
Ancient Grudge
Blood Moon
Chalice of the Void
Dispatch
Etched Champion
Ghirapur Aether Grid
Grafdigger’s Cage
Hazoret the Fervent
Rest in Peace
Rule of Law
Thoughtseize

 

5-Color Humans (Erling André Hervik)

Lands (19)
Ancient Ziggurat
Cavern of Souls
Horizon Canopy
Plains
Seachrome Coast
Unclaimed Territory

Creatures (37)
Champion of the Parish
Dark Confidant
Dire Fleet Daredevil
Kessig Malcontents
Kitesail Freebooter
Mantis Rider
Meddling Mage
Noble Hierarch
Phantasmal Image
Reflector Mage
Thalia’s Lieutenant
Thalia, Guardian of Thraben
Xathrid Necromancer

Other spells (4)
Aether Vial
Sideboard (15)
Anafenza, the Foremost
Auriok Champion
Damping Sphere
Dire Fleet Daredevil
Dismember
Hostage Taker
Izzet Staticaster
Kataki, War’s Wage
Kessig Malcontents
Mirran Crusader
Reclamation Sage
Xathrid Necromancer

 

Jund (Bernt Helland)

Lands (25)
Blackcleave Cliffs
Blood Crypt
Bloodstained Mire
Forest
Mountain
Overgrown Tomb
Raging Ravine
Stomping Ground
Swamp
Treetop Village
Verdant Catacombs
Wooded Foothills

Creatures (14)
Bloodbraid Elf
Dark Confidant
Scavenging Ooze
Tarmogoyf

Other spells (21)
Abrupt Decay
Fatal Push
Inquisition of Kozilek
Kolaghan’s Command
Lightning Bolt
Liliana of the Veil
Maelstrom Pulse
Terminate
Thoughtseize
Sideboard (15)
Ancient Grudge
Anger of the Gods
Collective Brutality
Engineered Explosives
Fulminator Mage
Grafdigger’s Cage
Kalitas, Traitor of Ghet
Liliana, the Last Hope
Nihil Spellbomb
Obstinate Baloth
Dette innlegget ble publisert i Open Series og merket med , , . Bokmerk permalenken.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert.

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.