Metagame og topp åtte-decklister fra Open #1 – Modern

Sesongens første Open-turnering ble spilt på Escape søndag 11. september. 41 spillere hadde tatt med seg Modern-decket for å kjempe om én direkte invitasjon til den neste Invitational-turneringen, og Open-poeng for å bygge seg en potensiell poenginvitasjon i løpet av sesongen.

Metagame

På tidligere Modern-turneringer har vi sett et allsidig, fargerikt metagame med maksimalt to-tre utgaver av hver erketype. Denne gangen var det derimot hele seks spillere (15 %) på rød/grønn Tron. Videre hadde blå/grønn Infect og de aggressive creature-baserte erketypene Affinity og Bant Eldrazi tre spillere (7 %) hver.

Når det er sagt er det ingen dramatikk i at én Modern-deck utgjør 15 % av metaen for en enkelt turnering, og som resten av kakediagramet viser var det 22 spillere (54 %) som var alene om sin erketype.

2016-09-11_metagame

Resultater etter seks runder

Etter seks runder ble det er rent kutt til topp åtte på 13 eller flere poeng:

  1. Mikael Gyhagen (15p)
  2. Erlend Olav Hegni (14p)
  3. Peter Bråss (14p)
  4. Gøran Frost (13p)
  5. Even Myhre (13p)
  6. Robert Rønning (13p)
  7. Christian Bergesen (13p)
  8. Nils Delphin (13p)

Topp åtte

2016-09-11_bracket

Nils Håkon har lenge finjustert Scapeshift-decken sin og etter finale mot tidligere Open-vinner Peter Bråss kunne han reise hjem med invitasjon til Invitatational-turneringen neste sommer. Gratulerer!

Topp åtte-decklister

R/G Tron (Mikael Gyhagen)

Lands (20)
Forest
Ghost Quarter
Grove of the Burnwillows
Sanctum of Ugin
Urza’s Mine
Urza’s Power Plant
Urza’s Tower

Creatures (6)
Ulamog, the Ceaseless Hunger
World Breaker
Wurmcoil Engine

Other spells (34)
Ancient Stirrings
Chromatic Sphere
Chromatic Star
Expedition Map
Karn Liberated
Lightning Bolt
Oblivion Stone
Pyroclasm
Sylvan Scrying
Ugin, the Spirit Dragon
Warping Wail
Sideboard (15)
Chalice of the Void
Edge of Autumn
Grafdigger’s Cage
Kozilek’s Return
Nature’s Claim
Spellskite
Thragtusk
Warping Wail

U/G Infect (Erlend Olav Hegni)

Lands (20)
Breeding Pool
Dryad Arbor
Forest
Inkmoth Nexus
Pendelhaven
Verdant Catacombs
Windswept Heath
Wooded Foothills

Creatures (13)
Blighted Agent
Glistener Elf
Noble Hierarch
Viridian Corrupter

Other spells (27)
Apostle’s Blessing
Become Immense
Dismember
Distortion Strike
Gitaxian Probe
Groundswell
Might of Old Krosa
Mutagenic Growth
Sleight of Hand
Spell Pierce
Twisted Image
Vines of Vastwood
Sideboard (15)
Dismember
Dispel
Distortion Strike
Grafdigger’s Cage
Kitchen Finks
Nature’s Claim
Spell Pierce
Spellskite
Viridian Corrupter

R/G Tron (Peter Bråss)

Lands (20)
Forest
Ghost Quarter
Grove of the Burnwillows
Sanctum of Ugin
Urza’s Mine
Urza’s Power Plant
Urza’s Tower

Creatures (7)
Spellskite
Ulamog, the Ceaseless Hunger
World Breaker
Wurmcoil Engine

Other spells (33)
Ancient Stirrings
Chromatic Sphere
Chromatic Star
Expedition Map
Karn Liberated
Kozilek’s Return
Oblivion Stone
Pyroclasm
Sylvan Scrying
Ugin, the Spirit Dragon
Sideboard (15)
Ancient Grudge
Crumble to Dust
Forest
Nature’s Claim
Relic of Progenitus
Spellskite
Thought-Knot Seer
Thragtusk
Warping Wail
Wurmcoil Engine

U/W/R/b Nahiri (Gøran Frost)

Lands (24)
Arid Mesa
Blood Crypt
Celestial Colonnade
Flooded Strand
Ghost Quarter
Hallowed Fountain
Island
Mountain
Plains
Sacred Foundry
Scalding Tarn
Steam Vents
Sulfur Falls
Watery Grave

Creatures (5)
Emrakul, the Aeons Torn
Snapcaster Mage

Other spells (31)
Ancestral Vision
Lightning Bolt
Lightning Helix
Lingering Souls
Mana Leak
Nahiri, the Harbinger
Path to Exile
Remand
Spell Snare
Sideboard (15)
Anger of the Gods
Crackling Doom
Dispel
Engineered Explosives
Geist of Saint Traft
Negate
Stony Silence
Surgical Extraction
Wear // Tear

Slivers (Even Myhre)

Lands (20)
Cavern of Souls
Forest
Godless Shrine
Mutavault
Overgrown Tomb
Sliver Hive
Swamp
Verdant Catacombs
Watery Grave

Creatures (32)
Blur Sliver
Cautery Sliver
Darkheart Sliver
Diffusion Sliver
Frenetic Sliver
Galerider Sliver
Harmonic Sliver
Manaweft Sliver
Necrotic Sliver
Predatory Sliver
Sedge Sliver
Sentinel Sliver
Sinew Sliver

Other spells (8)
Aether Vial
Collected Company
Sideboard (15)
Dismember
Frenetic Sliver
Harmonic Sliver
Relic of Progenitus
Spellskite
Syphon Sliver
Telekinetic Sliver
Warping Wail

U/G Infect (Robert Rønning)

Lands (20)
Breeding Pool
Dryad Arbor
Forest
Inkmoth Nexus
Pendelhaven
Verdant Catacombs
Windswept Heath
Wooded Foothills

Creatures (13)
Blighted Agent
Glistener Elf
Noble Hierarch
Viridian Corrupter

Other spells (27)
Apostle’s Blessing
Become Immense
Dismember
Distortion Strike
Gitaxian Probe
Groundswell
Might of Old Krosa
Mutagenic Growth
Spell Pierce
Twisted Image
Vines of Vastwood
Sideboard (15)
Dismember
Dispel
Distortion Strike
Grafdigger’s Cage
Kitchen Finks
Nature’s Claim
Spell Pierce
Twisted Image
Wild Defiance

Dredge (Christian Bergesen)

Lands (20)
Blood Crypt
Bloodstained Mire
Copperline Gorge
Dakmor Salvage
Gemstone Mine
Mountain
Steam Vents
Stomping Ground
Wooded Foothills

Creatures (24)
Bloodghast
Golgari Grave-Troll
Insolent Neonate
Narcomoeba
Prized Amalgam
Stinkweed Imp

Other spells (16)
Collective Brutality
Conflagrate
Faithless Looting
Life from the Loam
Rally the Peasants
Shriekhorn
Tormenting Voice
Sideboard (15)
Ancient Grudge
Collective Brutality
Darkblast
Engineered Explosives
Haunted Dead
Leyline of the Void
Nature’s Claim
Vengeful Pharaoh

Scapeshift (Nils Delphin)

Lands (25)
Breeding Pool
Cinder Glade
Flooded Grove
Forest
Island
Misty Rainforest
Mountain
Snow-Covered Forest
Snow-Covered Island
Steam Vents
Stomping Ground
Valakut, the Molten Pinnacle

Creatures (7)
Sakura-Tribe Elder
Snapcaster Mage

Other spells (28)
Anger of the Gods
Cryptic Command
Electrolyze
Firespout
Gifts Ungiven
Izzet Charm
Lightning Bolt
Noxious Revival
Pulse of Murasa
Remand
Scapeshift
Search for Tomorrow
Sideboard (15)
Ancient Grudge
Anger of the Gods
Crumble to Dust
Dispel
Fracturing Gust
Inferno Titan
Nature’s Claim
Negate
Obstinate Baloth
Pyroclasm
Sowing Salt
Dette innlegget ble publisert i Open Series og merket med , , . Bokmerk permalenken.

6 svar til Metagame og topp åtte-decklister fra Open #1 – Modern

  1. Tore sier:

    Er det mulig å få lista over «Other»-kategorien også?

    • Torgeir Lebesbye sier:

      Joda, de 22 erketypene var som følger:

      4C Superfriends, Abzan, Abzan Company, B/R Waste Not Storm, B/W Tokens, Burn, Elves, Esper Control, Dredge, Grixis Control, Jeskai Delver, Jeskai Thing, Jund, Knightfall, Mardu, Merfolk, Ponza, Scapeshift, Skred Red, Titan Breach, U/R Storm og Zooicide

  2. Even sier:

    Super jobb dere gjør! Helt fantastisk at dere gir oss som spillere et slik tilbud med turnering, coverage og analyse av metagame:)

    P.S. Det ble 2-1 mellom Even og Gøran, ikke 2-0.

  3. Stian sier:

    Takker for veldig bra arrangement og flott lokale! Kommer definitivt tilbake!

    Bare lurer: Finnes det noe liknende type arrangement for Legacy i Oslo-området også?

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.