Metagame og topp åtte-decklister fra Open #2 – Modern

Sesongens andre Open-turnering ble spilt på Escape søndag 9. oktober. 38 spillere hadde tatt med seg Modern-decket for å kjempe om én direkte invitasjon til den neste Invitational-turneringen, og for å sanke Open-poeng til en potensiell poenginvitasjon i løpet av sesongen.

Metagame

Denne gangen var det Esper Control/Gifts-varianter som utgjorde største andel av metagamet, men vi ser ellers en god spredning av mer eller mindre velkjente Modern-erketyper.

2016-10-09_metagame

Alle erketyper

Erketype Antall Prosent
Esper Control/Gifts 6 15.8 %
Abzan Company 2 5.3 %
Kiki-Chord 2 5.3 %
Nahiri Jeskai 2 5.3 %
R/x Burn 2 5.3 %
Skred Red 2 5.3 %
U/G Infect 2 5.3 %
Zoo 2 5.3 %
Ad Nauseam 1 2.6 %
Affinity 1 2.6 %
B/R Waste Not Storm 1 2.6 %
B/W Eldrazi 1 2.6 %
Bant Eldrazi 1 2.6 %
Breach Titan 1 2.6 %
Dredge 1 2.6 %
Jeskai Delver 1 2.6 %
Jund 1 2.6 %
Knightfall 1 2.6 %
Madcap Combo 1 2.6 %
R/g Goblins 1 2.6 %
R/G Tron 1 2.6 %
Soul Sisters 1 2.6 %
Temur Delver 1 2.6 %
U Tron 1 2.6 %
W/b Hatebears 1 2.6 %
Zooicide 1 2.6 %
TOTALT 38 100.0 %

Resultater etter seks runder

Etter seks runder var det sju spillere på 13 eller flere poeng og fire med tolv poeng. Med en margin på nesten 5 prosentpoeng bedre Opponent Match Win (OMW) enn 9.-plassen, sikret Gøran Frost sitt andre sluttspill denne sesongen:

  1. Markus Sørensen (14p)
  2.  Martin A. Lund (14p)
  3. Andreas Sandvik (14p)
  4. Alexander Abrosimov (13p)
  5. Fredrik Lindh (13p)
  6. Erlend Olav Hegni (13p)
  7. Alexander Gulliksen (13p)
  8. Gøran Frost (12p)

 

Topp åtte

2016-10-09_bracket

Erlend Hegni er forsvarende Invitational-mester og imponerte igjen denne søndagen med finaleseier mot Alexander Abrosimov. Erlend spilte en variant av R/G Titanbreach med hvit splash for Nahiri, men Alexander spilte Tribal Zoo. Siden Erlend allerede er invitert til neste Invitational, går invitasjonen videre til Alexander. Vi gratulerer Erlend med seieren og Alexander med invitasjonen.

Topp åtte-decklister

Skred Red (Markus Sørensen)

Lands (23)
Scrying Sheets
21 Snow-Covered Mountain

Creatures (9)
Eternal Scourge
Simian Spirit Guide
Stormbreath Dragon

Other spells (28)
Anger of the Gods
Blood Moon
Chandra, Torch of Defiance
Koth of the Hammer
Lightning Bolt
Magma Jet
Relic of Progenitus
Roast
Skred
Sideboard (15)
Dragon’s Claw
Molten Rain
Phyrexian Revoker
Pia and Kiran Nalaar
Shattering Spree
Sudden Shock
Vandalblast

Abzan Company (Martin A. Lund)

Lands (23)
Forest
Gavony Township
Godless Shrine
Horizon Canopy
Overgrown Tomb
Plains
Razorverge Thicket
Temple Garden
Verdant Catacombs
Windswept Heath

Creatures (29)
Anafenza, Kin-Tree Spirit
Birds of Paradise
Eternal Witness
Fiend Hunter
Kitchen Finks
Melira, Sylvok Outcast
Murderous Redcap
Noble Hierarch
Qasali Pridemage
Scavenging Ooze
Spellskite
Tidehollow Sculler
Viscera Seer
Wall of Roots

Other spells (8)
Chord of Calling
Collected Company
Sideboard (15)
Abrupt Decay
Kataki, War’s Wage
Linvala, Keeper of Silence
Orzhov Pontiff
Path to Exile
Pharika, God of Affliction
Phyrexian Revoker
Scavenging Ooze
Selfless Spirit
Sin Collector
Stony Silence
Thoughtseize

Abzan Company (Andreas Sandvik)

Lands (22)
Forest
Gavony Township
Godless Shrine
Horizon Canopy
Overgrown Tomb
Plains
Razorverge Thicket
Swamp
Temple Garden
Verdant Catacombs
Windswept Heath

Creatures (30)
Anafenza, Kin-Tree Spirit
Archangel of Thune
Birds of Paradise
Eternal Witness
Fiend Hunter
Kitchen Finks
Melira, Sylvok Outcast
Murderous Redcap
Noble Hierarch
Orzhov Pontiff
Qasali Pridemage
Scavenging Ooze
Spellskite
Spike Feeder
Tidehollow Sculler
Viscera Seer
Wall of Roots

Other spells (8)
Chord of Calling
Collected Company
Sideboard (15)
Anafenza, the Foremost
Aven Mindcensor
Distended Mindbender
Eidolon of Rhetoric
Ethersworn Canonist
Kataki, War’s Wage
Maelstrom Pulse
Path to Exile
Selfless Spirit
Thrun, the Last Troll

Tribal Zoo (Alexander Abrosimov)

Lands (21)
Arid Mesa
Blood Crypt
Forest
Hallowed Fountain
Misty Rainforest
Plains
Sacred Foundry
Steam Vents
Stomping Ground
Temple Garden
Windswept Heath
Wooded Foothills

Creatures (22)
Geist of Saint Traft
Ghor-Clan Rampager
Kird Ape
Noble Hierarch
Snapcaster Mage
Tarmogoyf
Wild Nacatl

Other spells (17)
Lightning Bolt
Lightning Helix
Mutagenic Growth
Path to Exile
Tribal Flames
Sideboard (15)
Elspeth, Knight-Errant
Nihil Spellbomb
Qasali Pridemage
Spell Pierce
Spellskite
Stony Silence
Swan Song
Unflinching Courage

U/G Infect (Fredrik Lindh)

Lands (20)
Breeding Pool
Dryad Arbor
Forest
Inkmoth Nexus
Misty Rainforest
Pendelhaven
Windswept Heath
Wooded Foothills

Creatures (12)
Blighted Agent
Glistener Elf
Noble Hierarch

Other spells (28)
Apostle’s Blessing
Become Immense
Dismember
Distortion Strike
Gitaxian Probe
Groundswell
Might of Old Krosa
Mutagenic Growth
Spell Pierce
Twisted Image
Vines of Vastwood
Sideboard (15)
Apostle’s Blessing
Dismember
Dispel
Grafdigger’s Cage
Nature’s Claim
Spellskite
Twisted Image
Unravel the Aether
Viridian Corrupter

Breach Titan (Erlend Olav Hegni)

Lands (24)
Cinder Glade
Forest
Mountain
Sacred Foundry
Scalding Tarn
Stomping Ground
Valakut, the Molten Pinnacle
Wooded Foothills

Creatures (14)
Pia and Kiran Nalaar
Primeval Titan
Sakura-Tribe Elder
Simian Spirit Guide
Terastodon
Thragtusk

Other spells (22)
Anger of the Gods
Farseek
Lightning Bolt
Nahiri, the Harbinger
Oath of Nissa
Search for Tomorrow
Summoner’s Pact
Through the Breach
Sideboard (15)
Ancient Grudge
Anger of the Gods
Chalice of the Void
Crumble to Dust
Obstinate Baloth
Relic of Progenitus

Bushwhacker Zoo (Alexander Gulliksen)

Lands (19)
Bloodstained Mire
Dryad Arbor
Forest
Mountain
Sacred Foundry
Stomping Ground
Temple Garden
Windswept Heath
Wooded Foothills

Creatures (26)
Burning-Tree Emissary
Experiment One
Ghor-Clan Rampager
Goblin Guide
Kird Ape
Reckless Bushwhacker
Wild Nacatl

Other spells (15)
Atarka’s Command
Lightning Bolt
Mutagenic Growth
Path to Exile
Sideboard (15)
Deflecting Palm
Destructive Revelry
Eidolon of the Great Revel
Grafdigger’s Cage
Rest in Peace
Scavenging Ooze
Spellskite
Stony Silence
Thalia, Guardian of Thraben

R/G Tron (Gøran Frost)

Lands (20)
Forest
Ghost Quarter
Grove of the Burnwillows
Sanctum of Ugin
Urza’s Mine
Urza’s Power Plant
Urza’s Tower

Creatures (6)
Ulamog, the Ceaseless Hunger
World Breaker
Wurmcoil Engine

Other spells (34)
Ancient Stirrings
Chromatic Sphere
Chromatic Star
Expedition Map
Karn Liberated
Lightning Bolt
Oblivion Stone
Relic of Progenitus
Sylvan Scrying
Ugin, the Spirit Dragon
Sideboard (15)
Ancient Grudge
Crumble to Dust
Nature’s Claim
Pyroclasm
Relic of Progenitus
Spellskite
Thragtusk
Vandalblast
Warping Wail
Dette innlegget ble publisert i Open Series og merket med , , . Bokmerk permalenken.

2 svar til Metagame og topp åtte-decklister fra Open #2 – Modern

  1. Tore sier:

    Er det mulig å få en oversikt over alle deckene med bare én forekomst hver denne gangen også?

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.